Home Sport Nadal “mbret” në Roland Garros

Nadal “mbret” në Roland Garros

0
Nadal “mbret” në Roland Garros

 

Rafa Nadal ka
mundur Dominic Thiem në finalen e Roland Garros dhe është bërë tenisti i parë
që fiton 12 tituj në një Grand Slam.

Ka qenë një përsëritje e finales së vitit të kaluar, por këtë herë spanjollit i është dashur një set më shumë për të mposhtur austriakun.

Rafa ka fituar pa
shumë probleme setin e parë, i mbyllur 6-3, por Thiem ka reaguar në të dytin,
duke arritur ta fitojë me rezultatin 7-5 dhe duke krijuar idenë se do të ishte
një finale e luftuar në setet pasardhës, por nuk ka qenë kështu.

Nadal, në fakt,
ka qenë i papërmbajtshëm dhe i pamëshirshëm, duke fituar setin e tretë dhe të
katërt me shifrat 6-1.

Një paraqitje e jashtëzakonshme nga numri 2 i tenisit botëror, i cili ka fituar titullin e tij të 18-të në një Grand Slam.

 


Loading…