Home Liga Spanjolle Barcas Pique u dënua të paguante taksa prej 2.1 milionë eurosh

Barcas Pique u dënua të paguante taksa prej 2.1 milionë eurosh

0
Barcas Pique u dënua të paguante taksa prej 2.1 milionë eurosh

Mbrojtësi i FC Barcelona Gerard Pique do të duhet të paguajë më shumë se 2.1 milion euro në taksa. Gjykata kombëtare spanjolle hodhi poshtë një kundërshtim nga ish-futbollisti ndërkombëtar kundër dënimit. Një aktgjykim përkatës i 13 majit u konfirmua të mërkurën për agjencinë franceze të lajmeve AFP.

32-vjeçari nuk e ka taksuar siç duhet shitjen e të drejtave të tij të imazhit në periudhën nga viti 2008 deri në vitin 2010. Tashmë në vitin 2016, Pique u dënua në këtë kontekst me një taksë të prapambetur prej gati 1.5 milion dhe një gjobë prej më shumë se 600,000 euro. Ankesa u shkarkua tani pas gati tre vjetësh. Pique ende mund të apelojë përpara gjykatës më të lartë spanjolle.

3

Tashmë më parë, yje të shumta të futbollit kishin probleme me gjyqësorin spanjoll. Superstarët Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi u gjobitën për mashtrime tatimore, si dhe futbollistin botëror Luka Modric, vazhdojnë hetimet kundër ish-Xabi Alonso të Bayernit.

Edhe gruaja e Pique Shakira është aktualisht në pamjet e autoriteteve tatimore spanjolle. Këngëtari kolumbian i popit thuhet se ka banuar në Bahamas nga 2012 në 2014, megjithëse thuhet se ka jetuar rregullisht në Spanjë, sipas prokurorit të Barcelonës. Thesari tani kërkon 14.5 milionë euro në borxhe tatimore nga 42-vjeçarët.

(Sid)

Loading…