Home Sport 7 Lojtarët më të mirë që kurrë nuk e fituan Ligën e Kampionëve

7 Lojtarët më të mirë që kurrë nuk e fituan Ligën e Kampionëve

0
7 Lojtarët më të mirë që kurrë nuk e fituan Ligën e Kampionëve

 

Këta janë 7 lojtarët më të mirë që kurr nuk fituan Ligën e Kampionëve:

7.
Romario

Lojtari i dytë më i mirë në këtë shtatëshe në aspektin e talentit absolut, Romario vjen vetëm në vendin e shtatë për shkak të faktit se të tjerët luajtën shumë më shumë futboll të Ligës së Kampionëve sesa ai. Një nga futbollistët më të talentuar dhe golashënuesit e suksesshëm të golave ​​që kanë jetuar ndonjëherë, Romario kaloi vetëm tre sezone në Ligën e Kampionëve, duke shënuar 12 gola në 14 ndeshje. Megjithëse nuk luajti një sasi të madhe të futbollit të Ligës së Kampionëve, Romario luajti në finalen e Ligës së Kampioneve në vitin 1994, ku ‘Dream Team’ i tij i Barcelonës u informua shumë për të mundur AC Milan. Fabio Capello krijoi një fitore 4-0 ndaj katalanasve të vetëkënaqur, dhe Romario shpejt u kthye në Brazil, transmeton Indeksonline.

6.
Roberto Baggio

I
ngjashëm me Romario si një nga lojtarët më të mëdhenj të viteve 1990, i cili
ishte në kulmin e fuqive të tij gjatë kohës që Kupa Evropiane u bë Liga e
Kampionëve, Roberto Baggio nuk e bëri debutimin e Ligës së Kampionëve deri në
sezonin 1996-97, pasi AC Milan dhe Juventus kishin qenë në Kupën UEFA ndërsa
Baggio luajti për ta për sezonet e fundit. Lojtari më i mirë italian i epokës
moderne, Baggio ishte një magjistar me topin në këmbët e tij. Ai luajti vetëm
11 ndeshje në Ligën e Kampionëve, duke shënuar pesë gola dhe kurrë nuk arriti
ta fitoj Ligën e Kampionëve.

 5. Patrick Vieira

Rreth
10 vjet më i ri se Romario dhe Baggio, Kupa Evropiane ishte bërë tashmë Liga e
Kampionëve kur Patrick Vieira filloi karrierën e tij, kështu që duhet të jetë
pak e çuditshme që ai luajti shumë më shumë në Ligën e Kampionëve. Vieira ishte
një mesfushor mbizotërues dhe një udhëheqës i lindur. Ai luajti pothuajse 100 ndeshje
në Ligën e Kampionëve me skuadrën e Arsenalit dhe Juventusit, por çuditërisht
humbi shansin e tij më të mirë për të fituar konkurrimin duke e lënë Interin në
gjysmë të rrugës gjatë sezonit 2009-10. Ai u bashkua me Man City, ndërsa Interi
arriti të fitojë nën drejtimin e Jose Mourinhos.

4. Ruud
van Nistelrooy

Shënuesi
i pestë më i lartë në historinë e Ligës së Kampioneve UEFA, asnjë lojtar nuk ka
shënuar më shumë gola në atë garë pa e fituar atë. Ruud van Nistelrooy ishte
golashënuesi më i mirë i Ligës së Kampionëve në tri raste, duke shënuar
gjithsej 56 gola në 73 ndeshje në Ligën e Kampioneve. Një sulmues fantastik, i
cili më së afërmi për fitimin e Ligës së Kmapionëve ishte në sezonin e tij të
parë në Manchester United, në të cilin Djajtë e Kuq humbën në gjysmëfinale ndaj
Bayer Leverkusen.

3.
Zlatan Ibrahimovic

Golashënuesi
i pestë më i lartë në historinë e Ligës së Kampionëve, Zlatan Ibrahimoviç
kishte 48 gola në 120 ndeshje në Ligën e Kampionëve, duke shënuar të njëjtin
numër golash në garë si fituesi i 2003 Andriy Shevchenko. Pavarësisht se luante
për disa nga klubet më të mëdha në Itali, Angli, Spanjë, Francë dhe Holandë,
duke u bërë kështu  lojtari i vetëm që ka
përfaqësuar shtatë klube të ndryshme në Ligën e Kampionëve, Ibrahimoviç kurrë
nuk fitoi turneun.

2.
Gianluigi Buffon

Vetëm
nëntë lojtarë kanë luajtur më shumë në UEFA Champions League se Gianluigi
Buffon, dhe mes tyre, ata nëntë lojtarë kanë fituar Ligën e Kampionëve 31 herë.
Ndërkohë, Gianluigi Buffon, megjithëse ka 122 paraqitje, nuk ka fituar një të
vetme. Legjenda italiane ka luajtur në tri finale të Ligës së Kampioneve, në
2003, 2015 dhe 2017, duke humbur nga AC Milan, Barcelona dhe Real Madrid.

1.Ronaldo

Ronaldo u rendit i shtati në listën tonë të 100 futbollistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Pavarësisht se ishte lojtari më i mirë në botë për një numër vitesh, Ronaldo ndoshta nuk luajti aq shumë në futbollin e Ligës së Kampionëve siç mund të mendoni, dhe gjithsej kishte 16 gola të Ligës së Kampionëve  më pak se Edin Dzeko dhe Claudio Pizarro. Ronaldo luajti ndeshjen e parë të Ligës së Kampioneve në vitin 1998, por së shpejti do të merrte një dëmtim që ndikoi të luante pak futboll në vitet e ardhshme. Ai kishte ende disa momente të shkëlqyera në Ligën e Kampionëve, siç ishte hat-trick i tij kundër Manchester United në çerekfinale të vitit 2003. /Indeksonline/.

 


Loading…