Home Blog Page 2

Rashica pas ndeshjes: Zhgënjimi është shumë i madh, nuk luajtëm siç dimë ne

0

Kosova ka përuar humbje ndaj Çekisë.

Milot Rashica ka dhënë komentet e tij pas humbjes që Kosova e pësoi kundër Çekisë.

Anësori i Kosovës është shprehur i mërzitur, duke thënë se Kosova nuk arriti të luante lojën e saj, duke mos humbur asnjëherë meritat e kundërshtarit, shkruan lajmi.

Më poshtë mund t’i lexoni fjalët e thëna nga Rashica, pas humbjes ndaj Çekisë.

“Zhgënjimi është shumë i madh, pasi nuk luajtëm siç dimë ne. Pjesa e parë ishte një prej pjesëve më të dobëta që kemi luajtur deri tash. Kishim problem të kapnim ritmin, por besoj se edhe çekët luajtën një lojë shumë të mirë dhe u angazhuan shumë.Ata shënuan ashtu si shënuan.”

“Kemi lojën tonë që luajmë me pasime për daljet përpara por nuk mund të kombinomin me njëri tjetrin, duke humbur shumë topa si në fazën e sulmit ashtu edhe prapa. Arritëm të shënojmë golin por nuk mbajtëm rezultatin.”

“Besoj se hijeshia e vetme sot ishin Dardanët, që na përkrahen qysh nga dje e deri sonte. Ne ishim të zhgënjyer, kurse ata brohorisnin ‘FALEMINDERIT’. Duhet falënderuar ata.”

“Shumica e lojtarëve nuk luajtëm shumë lojë internacionale më herët. Ishte përvojë e mirë, zhvilluam lojëra të mira, por kemi shumë gjëra të tjera për t’i përmirësuar me kundërshtarët tjerë. Kemi shans tjetër të mirë” ishin fjalët e Rashicës.

Kosova do te ketë mundësi për kualifikimin edhe nga Liga e Kombeve.


 


Rashica: Nuk kemi luajtur si dimë ne

0

 

Sulmuesi i krahut, Milot Rashica në konferencë
për media ka shprehur zhgënjimin e madh pas takimit me Cekinë.

Kosova la kualifikimin në Ceki në njërën prej
ndeshjeve më të dobta të saj në këtë kampanjë eliminatore, shkruan
Indeksonline.

“Zhgënjim shumë i madh, nuk kemi luajtur si
dimë ne, pjesa e parë ishte më e dobëta e jona prej që luajmë”, tha Rashica.

“Cekia luajti një lojë të mirë, u  angazhuan më shumë se ne, shënuam gol por nuk
arritëm ta mbanin”, shtoi tutje ai.

Kosova nuk arriti ta mbajë rezultatin e
krijuar që në fillim të pjesës së dytë, dy golat e Kral ishin fatale për Kosovën.

Kombëtarës sonë i mbetet të gjej rrugën e kualifikimit nëpërmjet ligës së kombeve.

/Indeksonline/

 


Fjalët e para të Challandes pas humbjes së Kosovës

0

Challandes i pakënaqur me futbollistët e Kosovës.

Bernard Challandes, trajneri i Kosovës, ka folur për Super Sport pas humbjes së Kosovës 2-1 nga Çekia dhe dështimit edhe matematikisht për t’u kualifikuar në Euro 2020 nga Grupi A, ëndrra vazhdon përmes Ligës së Kombeve.

“Kemi parë një skuadër si Kosova që ka luftuar, mbrojtur, ishte mirë, por nuk luajtëm lojën tonë. Kemi luajtur kundër një skuadër shumë të fortë dhe duhet ta pranojmë se çekia ishte më e mirë sot dhe urime për kualifikimin”, u shpreh Challandes.

“Kam vetëm një gjë që më rri në kokë, nuk kemi bërë sa duhet rrezik në krijimin e aksioneve. Ju kam thënë lojtarëve luani, luani”.

“Jemi të zhgënjyer me këtë rezultat jo të mirë dhe me një lojë jo të mirë, patëm mundësi të luajmë futboll, por nuk luajtëm”.

“Nuk e kuptoj se si skuadra nuk ka provuar të ndërtojë aksione, kjo nuk ishte loja jonë. Po skuadra e Çekisë ishte shtynte përpara, bënte presion, por ne gjithmonë duhet të provojmë, në pjesën e parë nuk arritëm të luajmë”.

“Urime skuadrës, jo për sonte, por kjo kampanjë ka qenë shumë shumë e mirë dhe dua t’i them gjithë lojtarëve, faleminderit për gjithçka, Kosova duhet të jetë krenare, jo për këtë rezultat sonte, por për këtë skuadër”.

“Patëm disa lëndime, duhet ta dimë këtë, është e qartë, s’kemi shumë lojtarë që mund t’i zëvendësojmë të tjerët, por duhet t’i përgëzojmë të gjithë, që kanë dhënë më të mirën”.


Aliti: Nuk dua të komentoj paraqitjen e Muricit, jemi të mërzitur

0

 

Fidan Aliti është shprehur shumë i kënaqur me mbështetjen e tifozëve në “Doosan Arena”, raporton Insporti.com.

Aliti ka deklaruar se Çekia ishte skuadër më e mirë se sa Kosova dhe se e ka merituar fitoren sonte.

 

Ai po ashtu nuk e ka komentuar paraqitjen e portierit Aro Muric, i cili bëri disa pritje të mira.

“Jo, nuk besoj që ka pas shumë presion, mbështetje ka qene fenomenale, më është dok si në Prishtinë, falënderoj të gjithë nga zemra, pa ju nuk do ta kishim luajtur këtë finale këtu. Unë besoj, që futbollistët e kanë dhanë 100 për qind, Çekia ishte më e fortë se na, është skuadër me kualitet, na nuk e kemi treguar futbollin tonë që dimë me zhvillu, Çekia na ka bërë punën të vështirë. Aro Muric na ka shpëtuar në dy apo tri raste, nuk dua të komentoj këtë aksion, në fund të fundit e kemi humbur ndeshjen, jemi të mërzitur”.

 

Kosova të dielën do të zhvillojë ndeshjen e fundit të grupit A kundër Anglisë, në stadiumin “Fadil Vokrri”.

Pas kësaj humbje, Kosova mbetet në pozitën e tretë me 11 pikë duke i humbur gjasat për kualifikim direkt nga grupi.

Kosova do të përballet në gjysmëfinale me Maqedoninë e Veriut, që luan si vendase. Në rast të fitores, në finale e pret Gjeorgjia ose Bjellorusia.

 

 


Muric: Tifozët çekë na kanë ofenduar në baza racore

0

 

Kosova nuk ka arritur ta ruaj epërsinë ndaj Çekisë duke pësuar me rezultatin 2:1.

Të parët në epërsi kaluan tanët me golin e realizuar nga Atdhe Nuhiu në minutën e 50-të.

 

Por më pas ky rezultat nuk arriti të mbahej me Çekët që shënuan dy herë.

Ishte futbollisti Alex Kral me golat në minutat (71’) dhe (79’) që ia solli fitoren kombëtares së tij.

 

Pas ndeshjes, ka folur portieri i Kosovës, Arijanit Muric, i cili e komentoi ndeshjen kështu.

“Sonte ishin shumë të mirë, kanë bërë presion, nuk kemi mundur ti bëjmë ballë, e kishin vetëbesimin, nuk e pash topin tek goli pare, lojtarët u munduan ta mbulojnë topin por që nuk arritën dhe kështu hyri gol, tifozët na kanë fyer gjatë ndeshjes”, ishin fjalët e Muric.

Ndeshjen e fundit, Kosova e luan të dielën ndaj Anglisë në stadiumin “Fadil Vokrri”.

Kështu Çekia siguron një vend për në Evropian, derisa Kosova kalimin tutje do ta kërkoj në Play Off. /Insporti.com

 


Challandes: Sonte nuk ishim në nivelin e duhur, Çekia ishte më e mirë

0

 

Përzgjedhësi i Kosovës, Bernard Challandes  është shprehur i pa kënaqur sepse futbollistët e tij është dashur të rrezikonin më shumë, raporton Insporti.com.

Challandes për mikrofonin e  SuperSport Kosova ka deklaruar Çekia ishte shumë e fortë dhe e ka merituar kualifikimin sonte.

 

“Ne duhet të bëhemi të qartë, ne kemi pasur një skuadër si Kosova, është mbrojtur, ishte mirë por nuk mund të luanim lojën tonë, kemi luajtur kundër një skuadre të mirë dhe urime për kualifikimin. Kam vetëm një pendim, kisha një ndjenjë nuk kemi marrë rrezik në krijimin e aksioneve. Sot, iu kam thënë futbollistëve të luajnë lojën e tyre, të rrezikojnë, por arsyeja e parë është shumë e fortë, ka luajtur me një intensitet të lartë, ne patëm mundësi të luajmë futboll, por nuk luajtëm”, ka deklaruar Challandes

Kosova të dielën do të zhvillojë ndeshjen e fundit të grupit A kundër Anglisë, në stadiumin “Fadil Vokrri”.

 

Pas kësaj humbje, Kosova mbetet në pozitën e tretë me 11 pikë duke i humbur gjasat për kualifikim direkt nga grupi.

Kosova do të përballet në gjysmëfinale me Maqedoninë e Veriut, që luan si vendase. Në rast të fitores, në finale e pret Gjeorgjia ose Bjellorusia.

 

 


“Lojtarët e kishin mendjen tek Franca”, Bare: Ndeshje e vështirë, u futëm të përgjumur…

0

Mesfushori i Kombëtares, Keidi Bare, foli pas ndeshjes me Andorrën për mikrofonin e “RTSH”, teksa u shpreh:

bandicam 2019-11-14 23-08-03-124

“Unë besoj se lojtarët dhe tifozët mendjen e kishin te Franca. Kjo ndeshje ishte më e vështira. U futëm në fushë si të përgjumur. Pavarësisht se krijuam shumë raste, me 2 herë në portë u ndëshkuam. Menduam se do ta zgjidhnim rezultatin më shpejt.

Ndeshja me Francën është me doemos për të fituar, pavarësisht se është e vështirë. Shpresoj që mos bëjmë këtë që bëmë sot me Andorrën”, u shpreh Bare.

PANORAMASPORT.AL