Home Blog Page 4

Interi e “tronditë” Icardin me lajmin e fundit

0

Sipas asaj që është raportuar nga Gazzetta dello Sport, Inter po rritet me besim se Paris Saint-Germain do të ushtrojë opsionin e tyre për të blerë Mauro Icardi përgjithmonë nga marrëveshja e tij e huazimit.

Icardi u lidh shumë me largim nga Interi gjatë verës, pas një ndërprerje midis menaxhimit të Nerazzurri dhe Icardit,përcjell ORAinfo.

Juventus, Manchester United dhe Napoli ishin gjithashtu të lidhur me një tranferim për Argjentinasin por ai përfundoi të transferohej te PSG me huazim me një mundësi për të blerë të vendosur në 70 milion euro.

Interi tani pret që PSG të përdorë këtë opsion, do të thotë që klubi kanë financuar pak a shumë blerjen e tyre të Romelu Lukaku nga Manchester United gjatë verës./ORAinfo/


Statistika e tmerrshme e Courtois: 11 pritje, 12 gola të pësuara këtë sezon

0

Thibaut Courtois është shembulli se ku nuk duhet shpenzuar.

Portieri belg, i cili tashmë mbron ngjyrat e Real Madrid, po kalon në fazën më të keqe të karrierës së tij.

Courtois ka kaluar nga Chelsea tek Real Madrid, me transferimin që bënte bujë asokohe, por gjithçka po shkon mbrapsht për të, e si pasojë edhe për skuadrën e tij.

Belgu ka pësuar 12 gola gjatë këtij sezoni, kurse ka regjistruar vetëm 11 pritje, transmeton lajmi.net.

Përndryshe, ish anëtari i Chelsea ka pranuar 36 gola në 27 ndeshje të La Liga, duke treguar për një statistikë që askush nuk do donte ta kishte.

Mbetet të shihet nëse pas paraqitjeve të dobëta të tij, trajneri Zinedine Zidane do t’i jap mundësinë portierit Alphonse Areola. /Lajmi.net/


“Dardanët” fillojnë përgatitjet për kualifikimet e Botërorit

0

 

Kombëtarja e Kosovës në futsall e ka zhvilluar stërvitjen e parë në kuadër të përgatitjeve për rrethin e dytë kualifikues të Botërorit 2020, që do të mbahet prej 23 deri më 28 tetor në Shkup.

Dardanët e futsallit janë grumbulluar sot në hotel “Venus”, derisa stërvitjet po i zhvillojnë në palestrën “Diloni Benz”.

Kombëtarja e futsallit do të udhëtojë në Shkup të mërkurën, kurse ndeshjen e parë do ta zhvillojë të enjten në orën 17:30 kundër Ukrainës.

Orari i ndeshjeve të Kosovës
24 tetor, 2019
17:30 Kosova – Ukraina

25 tetor, 2019
17:30 Kosova – Maqedonia e Veriut

27 tetor, 2019
20:00 Kosova – Sllovenia


 


Muriqi e “dridh” shtyllën, shoku i tij shënon golin

0

 

Fenerbahce ka
kaluar në epërsi në ndeshjen kundër Denizlispor.

Golin e parë në
ndeshje e shënoi Cigerci në minutën e 39-të të ndeshjes.

Por ky gol hyri falë
Vedat Muriqit, shkruan Indeksonline.

Ylli i Kosovës goditi shtyllën, dhe topi u kthye në këmbët e Cigerci i cili e kishte të lehtë të shënonte. /IndeksOnline/


 


Man City dhe Barcelona në garë për talentin e Anderlecht

0

Manchester City dhe Barcelona do të kenë një duel mjaft interesant jashtë fushave të blerta.

Dritarja e transferimeve mund të vë përballë dy gjigantët e Evropës, Manchester City dhe Barcelona.

Sipas raportimeve të ‘Marca’, dy skuadrat janë duke monitoruar talentin e Anderlecht, Albert Sambi Lokonga, transmeton lajmi.net.

Lokonga së fundmi është lidhur edhe me një kalim të mundshëm tek Sevilla, por futja në garë e Man City dhe Barcës ndryshon situatën.

Man City e Barca do të synojnë që në janar të arrijnë një marrëveshje me lojtarin, për parakontratë, para se të kryejnë transferimin permanent, me parametra zero.

Albert Lokonga tek skuadra e Anderlecht aktivizohet në pozitën e mesfushorit dhe është 19 vjeçar. /Lajmi.net/


Aksion “raketë”, Manchesteri i shënon Liverpoolit

0

 

Manchester United
ka kaluar në epërsi në ndeshjen kundër Liverpoolit.

Golin e parë në
ndeshje e shënoi Marcus Rashford në minutën e 37-të të ndeshjes.

Anglezi realizoi pas një kundërsulmi të shpejtë.

Mysafirët u ankuan se në nisje të aksionit kishte një ndërhyrje të palejuar ndaj Origi.

Por gjyqtari e pranoi golin pasi VAR ia konfirmoi. /IndeksOnline/

 


Fenerbahce e detyron Vedat Muriqin të vesh fanellë në mbështetje të ushtarëve turq

0

 

Si kombëtarja,
ashtu edhe klubet turke janë duke përkrahur ndërhyrjen ushtarake turke në Kurdistan.

Skuadra e
Fenerbahces ka dalë në fushë me fanella me një shkrim që përkrah këtë ofensivë
të shtetit dhe ushtrisë turke.

Atdheu mirënjohës për ju“, është shkruar në fanellë, shkruan Indeksonline.

E këtë e kanë “pësuar”
edhe lojtarët jo turq që janë detyruar të veshin këtë fanellë.

Në mesin e tyre është
edhe ylli i Kosovës, Vedat Muriqi.

Kujtojmë se UEFA ia ka tërhequr vërejtjen disa herë Turqisë që të distancojë futbollin nga veprimet politike. /IndeksOnline/

 


Man Utd – Liverpool: Mbyllet pjesa e parë, VAR-i vendimtarë në këto 45 minuta

0

Është mbyllur pjesa e parë e ndeshjes Manchester United – Liverpool.

 

45 minutat  e para të këtij takimi, ashtu siç është pritur, kanë qenë spektakolare, shkruan lajmi.net.

Kjo pjesë e parë tregoi dy gola, por vetëm njëri ishte i vlefshëm, ai i Marcus Rashford, që vendos fatin ek ëtij takimi deri në këtë pikë. Goli u pranua me ndihmën e VAR-it.

VAR dëmtoi edhe një herë Liverpoolin, kur u anulua goli i Sadio Mane, dy minuta para fundit të pjesës së parë.

Mbetet të shihet se si do të ecin 45 minutat e pjesës së dytë të super derbit anglez. /Lajmi.net/

 


Inter dhe PSG në “luftë” për yllin e Barcelonës

0

Inter ka qenë i lidhur fort me mesfushorin e Barcelonës, Ivan Rakitic gjatë një viti e gjysmë të fundit.

Ideja filloi në verën e vitit 2018, kur klubi synoi kroatin si një alternative për mesfushorin e Real Madridit, Luka Modric, i cili ishte objektivi i tyre i parë i zgjedhjes.

Në fund të fundit, Nerazzurri nuk arriti të nënshkruajë as mesfushorin dhe ëndrra ishte e fjetur për një vit tjetër,përcjell ORAinfo.

Në verën e sapo mbaruar, Inter edhe një herë u shfaq i interesuar për Rakitic por raportohej se kishte një distancë midis kërkesave të Barcelonës dhe ofertës së mundshme të Interit – përkundër insistimit të Kroatit se ai dëshironte të largohej nga klubi.

Tani, Interi është renditur edhe një herë si pararendës për nënshkrimin e Rakitic, por, sipas raporteve nga Le10Sport, PSG janë të gatshëm të bashkohen në garë për të nënshkruar mesfushorin. /ORAinfo/


Skautët e Barcës pas talentit të Schalke

0

Skautët e skuadrës së Barcelonës janë duke vëzhguar talentin që luan në Gjermani, tek skuadra e Schalke 04.

Barcelona mund të kryej ndonjë transferim nga Bundesliga, pasi skautët e kësaj skuadre janë duke monitoruar anëtarin e Schalke 04.

‘El Desmarque’ shkruan se Barca do të bëjë një ofertë për mesfushorin Amine Harit, transmeton lajmi.net.

Skautët e Barcës do të jenë në Gjermani nga dita e sotme, për ta parë nga afër 22 vjeçarin.

Harit është mesfushori i dytë nga Bundesliga që lidhet me një kalim të mundshëm tek Barca, anash Kai Havertz të Barcelonës. /Lajmi.net/