Home Blog Page 5338

Këta janë 10 lojtarët më të mirë në Evropë momentalisht, bazuar në statistika

0

Edicioni 2018/19 është një nga më interesantët në vitet e fundit, në top pesë ligat evropiane.

Në këto pesë liga, vetëm Paris Saint Germain dhe Juventus duken të sigurt në rrugëtimin drejt titullit të kampionit.

Manchester City – Liverpool, Barcelona – Real Madrid dhe Bayern Munich – Dortmund janë në luftë të ashpër për titujt në ligat e tyre.

Por, edhe individualisht, shumë lojtarë janë ngritur në cilësi, e ka edhe disa të tjerë që kanë rënë.

‘WhoScored’ ka publikuar një listë me top 10 lojtarët më të mirë deri në këtë pikë sezoni në Evropë, bazuar në statistikat individuale, transmeton lajmi.net.

Në këtë listë nuk shihet emri i atij që cilësohet si lojtari më i mirë në botë, Luka Modric.

Listës i prinë braziliani Neymar, kurse në vendin e katërt shihet Cristiano Ronaldo. Më poshtë lajmi.net ua përcjell listën e plotë të 10 lojtarëve më të mirë deri më tani. /Lajmi.net/


David Alaba komenton lëvizjet e fundit të Bayern

0

Mbrojtësi i majtë i Bayern Munich, David Alaba ka komentuar lëvizjet e fundit të skuadrës së tij.

Mbrojtësi me pasaportë austriake ka vlerësuar lartë transferimet e reja të gjigantit bavarez, duke thënë se ata kanë një të ardhme të ndritur.

Interesimi i kampionëve të Bundesligës për Callum Hudson Odio dhe talenteve nga liga e Amerikës është veprim i mençur sipas Alaba.

“Ata janë talent të mëdhenj. Skautët tanë kanë parë potencialin në këta lojtarë të rinj që do të na ndihmojnë në të ardhmen” ka thënë Alaba, transmeton lajmi.net.

“Por, unë nuk mendoj se fokusi është vetëm tek nënshkrimi me lojtarët e rinj” ka thënë tutje austriaku.

Alaba dhe Bayern Munich kanë hasur në konkurrencë të fortë këtë edicion në Bundesliga dhe tashmë e gjejnë vetën prapa Borussia Dortmund. /Lajmi.net/


Chelsea ka pësuar humbje ndaj Man Cityt, Kante befason me deklaratën

0

Chelsea ka pësuar një humbje të thellë ndaj Manchester Cityt.

Kante ka bërë thirrje që të skuadra të mësoj nga kjo humbje, në mënyrë që disfata të tilla të mos ndodhin kurrë më.

Kjo ishte disfata e katërt e Chelsea në tetë ndeshjet e fundit, përfshirë edhe atë 4:0 ndaj Bournemouth.

“Është e vështirë të shpjegohet. Ata ishin superior. Ishte dështim kolektiv” ka thënë Kante për faqen zyrtare të Chelsea.

“Ata ishin më të mirë që nga minuta e parë deri në fund, dhe ata bën diferencën në minutat e para të pjesës së parë. Ishte shumë e vështirë të ktheheshe nga ajo” ka thënë tutje francezi.

“Është zhgënjim i madh për të reaguar. Është e vështirë të pranosh një humbje kaq të thellë, por ne kemi shumë ndeshje në vazhdim. Duhet ta mbajmë kokën lartë dhe të shpresojmë për rezultate të mira në fund të këtij sezoni” ka thënë fituesi i Kupës së Botës me Francën.

Pas kësaj humbje të tmerrshme, Chelsea tani janë në pozitën e gjashtë në Premierligë, me një pikë më pak se United që janë në vendin e katërt.


Man Utd rivalizon Barcën dhe Tottenhamin për Adrien Rabiot

0

Manchester United është futur në garë për nënshkrimin me yllin e Paris Saint Germain, Adrien Rabiot.

Francezi është në përfundim të kontratës dhe është ‘përjashtuar’ nga formacioni i skuadrës së udhëhequr nga Thomas Tuchel.

Ai nuk ka luajtur me PSG që nga 11 dhjetori kur bëri të ditur se nuk do të nënshkruaj kontratën e re me skuadrën.

Sipas të përditshmes spanjolle ‘AS’, United tani janë futur në garë me Tottenham dhe Barcelona për 23 vjeçarin, transmeton lajmi.net.

Manchester United po provon që të ‘rimbush’ mesfushën, pas largimit të Marouane Fellainit në drejtim të superligës kineze.

Mbetet të shihet se cila do të jetë zgjedhja e Adrien Rabiot për të ardhmen. Barca qëndron favorite. /Lajmi.net/


Ramsey nënshkruan parakontratë me Juven, fitime ‘marramendëse’ po e presin

0

Aaron Ramsey ka nënshkruar parakontratën e tij me Juventus dhe fitime të mëdha do të vijnë për mesfushorin uellsian.

Ramsey është pajtuar me kampionët e Serie A, për një kontratë katër vjeçare, dhe sot është bërë e ditur se ai ka nënshkruar një parakontratë me ‘biankonerët’, shkruan ‘SportBible’, transmeton lajmi.net.

Ramsey do të bëhet lojtari më i paguar nga Britania e Madhe, duke lënë anash edhe bashkëvendësin e tij, Garreth Bale.

Aaron do të ketë një pagë javore prej 400 mijë funteve. Ai kështu do të bëhet ndër 10 lojtarët më të paguar në botë.

‘Dailymail’ shkruan se lojtari do të grumbullojë rreth 83.2 milionë euro në Torino, shifër kjo marramendëse.

Ai do të fitojë 66 paund për sekondë, 39.68 funte në minutë, 2380 funte në orë, 57.1 mijë funte në ditë, 400 mijë funte në javë, 1.73 milionë në muaj dhe 20.8 milionë në vit. /Lajmi.net/


Para ndeshjes me Dortmund, Hugo Lloris ka një kërkesë

0

Do të zhvillohet ndeshja mes Tottenham dhe Dortmund, e para kësaj, portieri i skuadrës angleze ka një kërkesë.

Francezi Hugo Lloris ka bërë thirrje tek tifozët që do të jenë të pranishëm në ‘Ëembley’ që t’i japin një shtysë të madhe skuadrës së tij.

Dortmund është një nga skuadrat me formën më të mirë në top pesë ligat evropiane, dhe Lloris është në dijeni për vështirësitë që do t’i ketë skuadra e tij.

Kështu, ai ka kërkuar edhe ndihmën e atyre që konsiderohen si lojtari i 12-të, pra ndihmën e tifozëve.

“Ne kemi nevojë që stadiumi të na shtyjë përpara, të na ndihmojë – në disa momente është e vështirë të përballesh me ‘Ëembley’, por shpresoj, në këtë ndeshje ne do të pranojmë ndihmë nga turma” ka thënë Lloris.

Ndeshja mes Tottenham dhe Dortmund do të jetë nga më interesantet pas atyre mes Man Utd- PSG dhe Bayern – Liverpool.


Kante flet pas humbjes turpëruese të Chelsea nga Man City

0

N’Golo Kante ka folur rreth humbjes turpëruese që Chelsea ka pësuar ndaj Manchester City, me rezultatin 6:0.

Kante ka bërë thirrje që të skuadra të mësoj nga kjo humbje, në mënyrë që disfata të tilla të mos ndodhin kurrë më.

Kjo ishte disfata e katërt e Chelsea në tetë ndeshjet e fundit, përfshirë edhe atë 4:0 ndaj Bournemouth.

“Është e vështirë të shpjegohet. Ata ishin superior. Ishte dështim kolektiv” ka thënë Kante për faqen zyrtare të Chelsea, transmeton lajmi.net.

“Ata ishin më të mirë që nga minuta e parë deri në fund, dhe ata bën diferencën në minutat e para të pjesës së parë. Ishte shumë e vështirë të ktheheshe nga ajo” ka thënë tutje francezi.

“Është zhgënjim i madh për të reaguar. Është e vështirë të pranosh një humbje kaq të thellë, por ne kemi shumë ndeshje në vazhdim. Duhet ta mbajmë kokën lartë dhe të shpresojmë për rezultate të mira në fund të këtij sezoni” ka thënë fituesi i Kupës së Botës me Francën.

Pas kësaj humbje të tmerrshme, Chelsea tani janë në pozitën e gjashtë në Premierligë, me një pikë më pak se United që janë në vendin e katërt. /Lajmi.net/


Hugo Lloris ka një kërkesë para ndeshjes me Dortmund

0

Para ndeshjes së Ligës së Kampionëve në mes të Tottenham dhe Dortmund, portieri i skuadrës angleze ka një kërkesë.

Francezi Hugo Lloris ka bërë thirrje tek tifozët që do të jenë të pranishëm në ‘Wembley’ që t’i japin një shtysë të madhe skuadrës së tij.

Dortmund është një nga skuadrat me formën më të mirë në top pesë ligat evropiane, dhe Lloris është në dijeni për vështirësitë që do t’i ketë skuadra e tij.

Kështu, ai ka kërkuar edhe ndihmën e atyre që konsiderohen si lojtari i 12-të, pra ndihmën e tifozëve.

“Ne kemi nevojë që stadiumi të na shtyjë përpara, të na ndihmojë – në disa momente është e vështirë të përballesh me ‘Wembley’, por shpresoj, në këtë ndeshje ne do të pranojmë ndihmë nga turma” ka thënë Lloris për ‘Telegraph’, transmeton lajmi.net.

Ndeshja mes Tottenham dhe Dortmund do të jetë nga më interesantet pas atyre mes Man Utd- PSG dhe Bayern – Liverpool. /lajmi.net/


Klopp befason me deklaratën e tij për Keitan

0

Jurgen Klopp ka bërë një deklaratë për Nady Keitan.

Ai beson se ka ende shumë për të parë nga Naby Keita, pas paraqitje së tij spektakolare në fitoren 3:0 kundër Bournemouth.

Lojtari për të cilin u shpenzuan shumë para, ka hasur në vështirësi që të ruaj konsistencën e tij, por pati një paraqitje të jashtëzakonshme me Bournemouth.

“Është vërtetë e mirë të shohësh atë ndeshje dhe të shohësh se si e vlerësojnë njerëzit” ka thënë Klopp për faqen zyrtare.

“Ai është në shumë situata të vështira, duke pasuar në zona të ngushta në mesfushë. Është mirë. Dhe ka shumë për të parë. Ishte një ndeshje e mirë” ka thënë ndër të tjerash Klopp.

Naby Keita u transferua nga RB Leipzig për 50 milionë euro. Ai akoma nuk ka shënuar golin e tij të parë me Liverpool.


Këta dy lojtarët emërohen si e ardhmja e Interit

0

Dy lojtarë janë emëruar si e ardhmja e Interit, e një emërin i tillë është bërë nga Zëvendës presidenti i Inter, Javier Zanetti.

Zanetti beson se Mauro Icardi dhe Lautaro Martinez janë e ardhmja e Inter, dhe ka insistuar se ‘Nerazzurët’ janë duke u rritur.

Pas një serie negative në Serie A, Inter iu kthye fitores ndaj Parmas, duke triumfuar me rezultatin minimal 0:1.

Edhe pse skuadra ngeci të shënonte në javët e fundit, Zanetti ka mbrojtur dyshen Icardi – Martinez.

“Jemi me fat që kemi Lautaron. Ai është një surprizë e madhe për mua, pasi që nuk e kam njohur personalisht, por e pash të luante dhe më pëlqeu shumë” ka thënë Zanetti për ‘Goal’.

“Ai po bën mirë dhe ne kemi një të ardhme të mirë. Icardi gjithashtu po shënon gola dhe ne jemi me fat që e kemi atë tek Inter. Mendoj se ai dhe Lautaro janë e ardhmja e skuadrës” ka thënë ndër të tjerash legjenda e Inter.

Kujtojmë se Lautaro Martinez e shënoi golin e fitores ndaj Parmas, vetëm pak sekonda pasi erdhi në fushë si zëvendësues.