Home Blog

‘Shpërthen’ Klopp ndaj kritikëve: Nuk më intereson

0

Klopp iu përgjigjet kritikëve: Nuk më intereson.

Jurgen Klopp po kalon sezon të jashtëzakonshëm në Premierligë. Në 27 xhiro, ata kanë arritur 26 fitore, duke u ndalur në barazim vetëm nga Manchester United.

Katër fitore tjera dhe Liverpool do të shpallet matematikisht kampion, pas një pritje të gjatë prej 30 viteve.

Ende ka nga ata që e vënë në dyshim mbizotërimin e Liverpoolit, duke thënë se po fitojnë kampionatin shkaku se konkurrenca në Premierligë këtë sezon ka qenë e dobët.

“Nuk më intereson”, ka qenë reagimi i parë i Jurgen Klopp rreth kësaj çështje, përcjell lajmi.net.

“Unë nuk mendoj se tifozët e Liverpool duhet të shqetësohen për këtë. Nëse pjesa tjetër mendon kështu, nëse ata më të vërtetë mendojnë se City nuk janë të mirë aq sa ishin, unë do të thoja se kanë gabuar”.


Klopp iu përgjigjet kritikëve: Nuk më intereson!

0

Jurgen Klopp po kalon sezon të jashtëzakonshëm në Premierligë. Në 27 xhiro, ata kanë arritur 26 fitore, duke u ndalur në barazim vetëm nga Manchester United.

 

Katër fitore tjera dhe Liverpool do të shpallet matematikisht kampion, pas një pritje të gjatë prej 30 viteve.

Ende ka nga ata që e vënë në dyshim mbizotërimin e Liverpoolit, duke thënë se po fitojnë kampionatin shkaku se konkurrenca në Premierligë këtë sezon ka qenë e dobët.

“Nuk më intereson”, ka qenë reagimi i parë i Jurgen Klopp rreth kësaj çështje, përcjell lajmi.net.

“Unë nuk mendoj se tifozët e Liverpool duhet të shqetësohen për këtë. Nëse pjesa tjetër mendon kështu, nëse ata më të vërtetë mendojnë se City nuk janë të mirë aq sa ishin, unë do të thoja se kanë gabuar”./Lajmi.net/

 


Zyrtarizohet data e ndeshjes, Anthony Joshua-Kubrat Pulev

0

 

Kampioni i botës në peshat e rënda në kategoritë WBA, WBO, IBF dhe IBO, Anthony Joshua ka vendosur për meçin e radhës.

Boksieri britanik do të përballet ndaj boksierit bullgar Kubrat Pulev, i cili deri më tani ka pësuar vetëm një humbje.

Ky meç është vendosur për datën 20 qershor dhe më e veçanta është se do të mbahet në një stadium futbolli dhe atë të Tottenham Hotspur në Londër.

30-vjeçari Joshua deri më tani ka zhvilluar 24 meçe ku ka fituar 23 prej tyre derisa ka vetëm një humbje.

Edhe kundërshtari i tij i radhës, Kubrat Pulev ka vetëm një humbje nga 29 ndeshje, duke fituar 28 takime të tjera.

Humbja e vetëm e bullgarit është në vitin 2014, kur u mposht me nokaut nga Klitchko.

Hearn gjithashtu ka shtuar se pret që Joshua ta fitoj këtë takim dhe se në dhjetor të përballet me njërin mes Tyson Furyt ose Deontay Wilderit.

 


Legjenda e futbollit: Kushdo që thotë se Ronaldo është më i mirë se Messi nuk di asgjë

0

 

Ish sulmuesi i Ajaxit dhe AC Milanit, Marco Van Basten ka folur në lidhje me Messin dhe Ronaldon.

Hollandezi e vlerësoi Ronaldon mirëpo sipas
tij Messi nuk krahasohet me asnjë tjetër, transmeton IndeksOnline.

” Cristiano Ronaldo është një lojtar i
shkëlqyeshëm, por ata që pretendojnë se ai është më i mirë se Messi nuk
kuptojnë asgjë për futboll” tha Van Basten.

Po ashtu ai e vlerësoi Messin si unik dhe të
pakrahasueshëm që sipas tij futbollistët si ai shfaqen çdo 50 vite apo 100
vite.

Po ashtu ish futbollisti ishte larguar nga futbolli në moshë të re andaj ai ka treguar që i admiron ata që luajnë ende futboll edhe pse kanë më shumë se 30 vjet./IndeksOnline/.

 


Fundjava e futbollit – Evropa e mbushur me derbi, paharruar edhe atë të ‘Fadil Vokrrit’

0

Një fundjavë futbolli e pasur dhe shumë emocioneve.

 

Futbolli evropian këtë fundjavë sjellë disa sfida të jashtëzakonshme, pa harruar edhe Superligën e Kosovës.

Gjithçka nis të shtunën, ku në ‘Fadil Vokrri’ me fillim nga ora 17:00, masin forcat Prishtina dhe Ballkani, në një betejë që pritet t’i ketë të gjitha.

Si rrallë herë në Superligën e Kosovës, kemi një luftë të madhe për titull, me tri skuadra tejet cilësore, që i kanë dhënë shije tjetër futbollit të Kosovës këtë edicion.

Në Evropë, ditën e diel, vëmendjen do ta marrin ‘Derby D’Italia’ dhe ‘El Clasico’.

Është Juventus që në ‘Allianz Stadium’ pret Interin, derbi i cili do të luhet me dyer të mbyllura shkaku i frikës së Coronavirusit, ndërsa në ‘Santiago Bernabeu’, Real Madrid do të takohet me Barcelonën.

Disa ndeshje tjera që nuk duhen humbur janë edhe ato mes Hoffenheim – Bayern Munich, RB Leipzig – Bayer Leverkusen, Everton – Manchester United, PSV -Feyenoord dhe Aston Villa – Manchester City./Lajmi.net/

 


Federata Skitare mban garën për kupën “Hajrush Demaj”

0

 

Federata Skitare e Kosovës organizon garën për kupën memoriale “Hajrush Demaj” në disiplinën e Sllallomit (SL) për kategoritë e reja.

Gara zhvillohet në Bogë të Rugovës.

Agjenda:

E shtunë – Sllallom (SL) – Kategoritë e Reja (U8 – U10 – U12 SL) dhe (U14 – U16 SL)

në ora 09:00 – bëhet shiqimi i shtegut,

në ora 09:30 – hapja solemne,

në ora 09:45 – starti I (lëshimi i parë)

në ora 11:00 – pauza për verifikim të rezultateve dhe respektimi i kohës për ankesa

në ora 12:00 – starti II (lëshimi i dytë)

në ora 16:00 – shpallja e fituesve.

Pas çdo lëshimi të parë bëhet pushim prej 15m. për verifikim të diskualifikimeve nga gjyqtarët dhe bëhet pranimi i ankesave.

 


Gara për Këpucën e Artë: Kështu qëndron renditja

0

Për herë të parë pas një kohë të gjatë, futbolli evropian mund të ketë një tjetër fitues të Këpucës së Artë.

 

Gjashtë herë fituesi i Këpucës së Artë, Lionel Messi, ka mbetur pas në këtë garë, me Ciro Immobile që po marshon drejt këtij trofeu.

Ylli i Lazios këtë sezon në Serie A ka shënuar 27 gola, duke mbledhur 54 pikë.

Robert Lewanodwski me 25 gola të shënuara në Bundesligë vjen pas tij, ndërsa Cristiano Ronaldo renditet në vendin e tretë, me 21 gola.

Renditja për Këpucën e Artë:

Ciro Immobile | Lazio | 27 gola (54)

Robert Lewandowski | Bayern Munich | 25 gola (50)

Cristiano Ronaldo | Juventus | 21 gola (44)

Erling Haaland | Red Bull Salzburg/Borussia Dortmund | 25 gola (42)

Timo Werner | RB Leipzig | 21 gola (42)

Lionel Messi | Barcelona | 18 gola (36)

/Lajmi.net/

 


Skautët e Milanit dhe të Romës në ‘luftë’ për yllin e Rangers

0

Pasi e bëri këtë gjatë afatit kalimtar të janarit, AC Milan vazhdon të monitorojë një nga lojtarët më të mirë në ligën Skoceze.

Në fakt, ata thuhet se kishin skautë të pranishëm në ndeshjen e fundit të Rangers për të vëzhguar Borna Barisic.

Rangers u përballën me Braga në Raundin e 32 të Europa League të mërkurën në mbrëmje, duke avancuar në raundin tjetër me rezultatin e përgjithshëm 4-2. Sipas gazetës skoceze The National, si Milani ashtu edhe Roma kishin skautë të pranishëm në lojë për të parë Barisic, përcjell ORAinfo.

Kroati ishte i lidhur me kuqezinjtë tashmë në janar, pasi largimi i Ricardo Rodriguez do të thoshte se ata kishin nevojë për një mbrojtës të ri të majtë. Sidoqoftë, ata vendosën ta rikthejnë Diego Laxalt nga huazimi i tij në Torino.

Kontrata e Barisic me Rangers do të skadojë në 2024, por ndërsa raporti vazhdon, do të jetë e vështirë të mbajë larg çdo kërkues të mundshëm gjatë verës.

Me fjalë të tjera, nëse arrin oferta e duhur, ata mund të vendosin të shesin kroatin. /ORAinfo/


Statistikat e kryendeshjes, Prishtina – Ballkani

0

Sot nga ora 17:00 në “Fadil Vokrri” zhvillohet kryendeshja e javës 20-të ndërmjet Prishtinës dhe Ballkanit, lider në klasifikim me 40 pikë deri sa Prishtina e treta me 37 pikë.

 

Ballkani është skuadra më e mirë si vendas ku nga 10 ndeshje i ka fituar 9 prej tyre dhe ka barazuar 1 herë duke qenë e para edhe me shënimin e golave, 27.

Kurse, Prishtina si vendase, me një ndeshje më pak se Ballkani, nga 9 prej tyre, i ka fituar 6, 1 barazim dhe 2 humbje duke e pasur e tretë më të mirë me vetëm 5 gola të pranuar, por bardhekaltrit janë skuadra më e mirë mysafire, si me pikë po ashtu edhe me pësimin e golave, vetëm 5, aq sa ka pranuar edhe Ballkani, por therandasit janë e dytë më e dobët e shënimit të golave si mysafir, vetëm 5, Dukagjini ka më së pakti, 4 gola të shënuar si mysafir.

Ballkani në superligë nga paslufta i ka vetëm 5 edicione dhe me Prishtinën është përball edhe me ndeshje kupe gjithsejtë në 10 takime. Prishtina ka 7 fitore, 1 barazim dhe 3 fitore të Ballkanit me goldallim +17, 22:5.

Përballjet pas luftës:

1999/00: Prishtina – Ballkani 6:1 (4:0) Osmani 2’, Tovërlani 11’, Isufi 30’ 53’, M. Humolli 38’, Bunjaku 70’–Musli Bylykbashi 66’
Ballkani – Prishtina 0:3 (0:1) Fadil Berisha 13’, Sheremet Isufi 86’, Samet Zeqiri 88’
2010/11: Prishtina – Ballkani 3:0 (1:0) Suad Saliagiq 45’, Azem Ahmeti 53’, Faton Zejnullahu 78’
Rahovec: Ballkani – Prishtina 1:0 (0:0) Fillim Guraziu 57’
Rahovec: Ballkani – Prishtina 1:0 (1:0) Fillim Guraziu 6’
2014/15: Kupa Rr1: Prishtina – Ballkani 5:0 (4:0) Gentrit Begolli 16’, 19’, Liridon Latifi 27’, Driton Krasniqi 43’, Granit Begolli 70’
2018/19: Ballkani – Prishtina 1:1 (0:0) Blend Baftiu 70’ – Gauthier Mankenda 51’
Prishtina – Ballkani 2:0 (0:0) Marjo Morina 65’, Meriton Korenica 68’
Ballkani – Prishtina 0:2 (0:0) Meriton Korenica 73’, 87’
2019/20: Ballkani – Prishtina 1:0 (0:0) Blend Baftiu 56’

Nga futbollistët aktiv, për Prishtinën, nga 22 golat e shënuar, janë Korenica me 3 gola (1×2) dhe Mankenda me 1 gol, kurse te Ballkani nga 5 golat e shënuar, 2 i ka ish-futbollisti bardhekaltër, Baftiu.

Nga statistikat për trajner, ai prishtinas Dallku e ka vetëm 1 paraqitje, atë të edicionit të vjeshtës duke u mundur në Therandë 1:0. Kurse, trajneri prishtinas në radhët e Ballkanit, Munishi, kundrejt Prishtinës ka 12 paraqitje, dhe asnjë trajner tjetër, as Munishi nuk ka bilanc pozitiv me skuadrën nga kryeqendra, ka arritur 5 fitore, 1 barazim dhe 6 humbje me goldallim -1, 7:8. E dhënë interesante është se Munishi kundër Prishtinës shumicën e rezultateve i ka me pak gola të shënuar dhe me rezultate të ngushta. Nga 12 takimet e tij me Prishtinën, janë arritur vetëm 3 rezultate – 2:1 dy herë (një fitore e një humbje), 1:0 – 9 herë (4 fitore e 5 humbje) dhe një herë pa gola, 0:0./FCPrishtina/

 


Milan në krizë të madhe, e konfirmon Boban

0

Milani nuk po i kalon momentet me të mira në këtë periudhë.

Drejtori i Milanit, Zvonimir Boban, ka bërë të ditur se drejtori ekzekutiv Ivan Gazidis shkoi prapa shpinës së tij për ta kontaktuar Ralf Ragnickun për pozitën e trajnerit në San Siro. Tani, Boban ka thirrur takim urgjent me pronarët e klubit, pasi që e cilëson veprimin e Gazidis si të pasjellshëm dhe në kundërshtim me stilin e Milanit.

Situata në klubin kuqezi është duke u bërë gjithnjë e më e tensionuar, pasi që raportohet në Itali për përplasje në strategji mes drejtorit ekzekutiv Ivan Gazidis në njërën anë, dhe drejtorëve e ish-bashkëlojtarëve Paolo Maldini dhe Zvonimir Boban në anën tjetër.

Ky problem tani duke se ka shpërthyer dhe Boban e ka pranbuar se Gazidis kishte mbajtur negociata me Ralf Rangnickun për t’ia dhënë pozitën e trajnerit në San Siro, si dhe potencialisht pozitën e drejtorit sportiv sezonin e ardhshëm, pa i informuar kolegët e tij.

“Deri para pak ditësh, unë mendova se ishte e vërtetë që nuk kishte dy shpirtra brenda Milanit, edhe pse i merrja parasysh mijëra vështirësitë, ndryshimet kulturore dhe pasionet e ndryshme për kauzën e kuqezinjve”, ka thënë Boban për Gazzetta dello Sport.

“Fakti që ne po e bëjmë këtë bisedë nuk është diçka e mirë për askënd. Pjesa më e keqe është se kjo ngjarje destabiliziuese është duke ndodhur gjatë një momenti kur skuadra është duke u përmirësuar dhe ne po e shohim punën e Stefano Piolit”.

“Ishte e pasjellshme dhe joelegante që as nuk na paralajmëroi për planet e tij. Ky nuk është stili i Milanit, të paktën jo për çfarë mbahet mend që ka qenë stili i Milanit”.

Boban u pyet nëse drejtorët aktual do të mundë ta gjenin një mënyrë për të bashkëpunuar sërish për ta ngritur Milanin, por përgjigja e tij sugjeroi se nuk ka rrugë kthimi me Gazidisin.

“Si e shoh unë, uniteti do të thotë të ndash gjithçka me tjetrin, do të thotë respekt. Në fund të fundit, neve na duhet ajo qasje, është mënyra e vetme për të punuar dhe për t’u ndierë mirë”.

“Ne kemi folur me Gazidisin. Për të mirën e Milanit, është e nevojshme që të mbahet një takim me pronarët sa më shpejt që të jetë e mundur”.