Home Blog Page 1803

Blerja e re e Juventusit zbarkon në Torino

0

 

Ka zbarkuar sot
në mbrëmje në aeroportin e Linates në Torino, futbollisti i ri i Juventusit,
Danilo, braziliani që vjen nga Manchester City, që siguroi Cancelon, pasi pagoi
edhe 28 mln euro veç kartonit të mbrojtësit të krahut.

Danilo pritet të
kryejë ditën e nesërme vizitat mjekësore, ndërsa më pas do të hedhë firmën në
kontratë.

Një blerje kjo që, megjithatë, ka bërë që shumica e tifozëve të akuzojnë klubin për një budallëk të madh, duke lëshuar Cancelon për një lojtar që pas Portos, ka parë vetëm stolin te Real Madrid dhe te Manchester City.

 


Ylli i madh i thotë prapë ‘JO’ Interit

0

Inter edhe njëherë është refuzuar për Lukakun.

Manchester United thuhet se kanë refuzuar edhe ofertën e re prej 73 milionë euro te Interit për Romelu Lukaku, përderisa disa media kanë shkruar se Paulo Dybala mund ta merr në konsideratë kthimin në Old Trafford.

Sky Sports UK ka shkruar që oferta e re e interit kishte vlerë 68 milionë funte (përafërsisht 73 milionë euro) dhe përfshinte disa shtesa dhe bonuse, por që përsëri është refuzuar nga anglezët.

Manchester United dëshiron s’paku 85 milionë euro, shumën që e kishte paguar për të nënshkruar për belgun nga Everton dy vite me parë.

Sipas korrespondentit të Tuttomercatoëeb dhe korrespodentit, Giovanni Albanese Dybala është duke e marrë në rikonderatë vendimin e tij për ta mohuar kalimin në Manchester United.

Madje, nëse ai ndryshon mendje, disa burime të tjera nga Sky Sport Italia që insistojnë se nuk ka ndërruar, kjo nuk do të thotë që marrëveshja për shkëmbim me Lukaku mos të kalojë.

Lukaku për momentin është në qendrën stërvitore të Anderlecht në pajtueshmëri me Manchester United derisa të zgjidhet e ardhmja e tij.

Afati kalimtar në Premier Ligë mbyllet te enjten në mbrëmje, kështu që vendimi në këtë rast për lojtarin duhet të përmbyllet më shpejt.


Pritje masive për Dani Alves nga tifozët e Sao Paulo

0

Dani Alves ka mbërritur në qytetin Sao Paulo të Brazilit, për t’iu bashkuar skuadrës që mban po këtë emër.

 

Ish ylli i Barcelonës, Juventusit dhe PSG-së, ka vendosur që vitet e fundit të karrierës t’i kalojë në Brazil.

Një turmë e madhe tifozësh kanë dalë në pritje të Dani Alves në Sao Paulo.

Alves do të jetë lojtari më i paguar në ligën e Brazilit, ndërsa do të vesh fanellën me numër 10 te Sao Paulo, shkruan lajmi.net.

Kujtojmë se 36 vjeçari Alves, është lojtari me numrin më të madh të titujve të fituar në botë./Lajmi.net/

 


Lëvizje në Arsenal, ja si pritet që Xhaka të përfitojë

0

 

Granit Xhaka ka qenë në fokus të mediave për shkak të një    

Arsenali kishte nisur procedura disiplinore ndaj Koscielnyt dhe e detyroi të stërviste me skuadrën U-23, kurse Koscielny kishte refuzuar të udhëtojë me ekipin dhe të paraqitet në ndeshjet kontrolluese para sezonale.

Arsenali shpreson të transferojë një qendërmbrojtës pa përfunduar afati kalimtar në Angli të enjten, kurse vlera e transferim raportohet të jetë rreth 5 milionë Euro.

Nga shitja e këtij lojtari, përfitues direkt pritet të jetë Granit Xhaka i cili mund të konsolidohet edhe më hsumë në përbërjen e këtij ekipi dhe të marrë më shpesh përgjegjësinë e të qenit kapiten në ndeshje.

 
 
 


Takaj merr vendimin, ja çfarë do të ndodhë me Skënderbeun

0

Të shumta kanë qenë dilemat për sa i përket të ardhmes të Skënderbeut, pas vendimit të KAS-it për lënien në fuqi të dënimit 10-vjeçar nga UEFA.

Skenderbeu

U aludua për një transferim të Dinamos në Korçë, si dhe për kalimin e ndonjë skuadre tjetër të rajonit juglindor, por mesa duket asnjë nga këto opsionet nuk do të ndodhë, pasi sipas “Supersport”, presidenti Ardian Takaj, ka vendosur t’i qëndrojë besnik Skënderbeut deri në fund, duke luftuar në Gjykatën Supreme Federale në Zvicër.

takaj dhe daja

Pritet që skuadra të marrë pjesë këtë sezon në Kategorinë Superiore, me shpresës që në fund të dalë fitimtar në betejën ligjore. Një gjë duke e sigurt, që për të paktën edhe 1 sezon, Skënderbeu do të mbetet Skënderbe, gjithmonë referuar burimit pranë presidentit Takaj.

PANORAMASPORT.AL


Federata e Futbollit mban ligjërata – u diskutua për kurdisjet e ndeshjeve

0

 

Federata e Futbollit e Kosovës, përmes Zyrës për Integritet të Garave, ka nisur mbajtjen e ligjëratave kundër kurdisjeve të ndeshjeve dhe dukurive tjera negative, me klubet e Superligës dhe Ligës së Parë.

Në këto takime po ashtu është bërë promovimi i broshurës “Ta ruajmë integritetin e futbollit”.

      

Zyrtari për integritet të garave në FFK, Ejup Osmani, gjatë këtyre ligjëratave ka kërkuar nga futbollistët që të jenë syçelë dhe të mos bëhen ‘argatë’ të manipuluesve dhe njerëzve të lidhur me mafinë, që synojnë prishjen e ‘fair-play’-t në futboll.

Tutje, Osmani, ka shpjeguar se paratë e këtyre manipuluesve vijnë nga rrugë të pista dhe krimet, prandaj, sipas tij, të gjithë duhet të jenë të vëmendshëm dhe të raportojnë çdo përpjekje të përfituesve të tillë që synojnë të joshin futbollistët, gjyqtarët apo drejtuesit e klubeve për kurdisje të ndeshjeve.

      

Teksa ka thënë se FFK është e vendosur të mbrojë integritetin e garave dhe ka njerëz që angazhon në mbikëqyrjen e secilës ndeshje, Osmani ka kërkuar nga futbollistët që të japin kontributin e tyre duke iu thënë “jo” manipuluesve potencialë, duke e raportuar çdo rast në këtë zyrë.

Ligjëratat e tilla do të vazhdojnë të mbahen me të gjitha klubet si dhe me delegatët e gjyqtarët e ndeshjeve.

 
 
 


Arrin në Torino përforcimi i radhës i Juventusit

0

 

Danilo do të jetë përforcimi i radhës i Juventusit.

Mbrojtësi brazilian ka mbërritur në Torino, para se të kompletojë transferimin te kampionët e Italisë.

      

Danilo do të jetë pjesë e marrëveshjes mes Manchester Cityt dhe Juventusit, që dërgon Joao Cancelon në ‘Etihad Stadium’.

28 vjeçari që në karrierën e tij ka veshur edhe fanellën e Real Madridit, te Manchester City ka qëndruar dy sezone, duke regjistruar vetëm 34 paraqitje.

      

 
 
 


Një “muzikant” që i bashkohet “binjakut” Sandro, blerja e re e Juventusit zbarkon në Torino

0

Ju që jeni në Torino bëhuni gati. Rehatohuni për të shijuar spektaklin për sezonin që do të nisë në Serinë A. Te Juventusi do të bashkohen dy “binjakët”, Danilo dhe Aleks Sandro.

I bën bashkë një “benxho” (instrument muzikor si mandolina, por me origjinë afrikane. Përdoret shumë në Brazil). Danilo, i cili do të “pushtojë” krahun e djathtë të “Zonjës së Vjetër” ka mësuar ta luajë në familje.

Më i zoti në kërcim është Aleks Sandro, i cili është i vendosur në krahun tjetër të fushës. Prej më shumë se 10 vitesh funksionon e njëjta gjë, i djathti bën muzikën, ndërsa i majti kërcen. Dy “binjakët”, në muzikë dhe në futboll kanë ndjekur të njëjtën rrugë në karrierën e tyre.

Danilo, Aleks Sandro

Në fillim te Santosi, pastaj te Porto dhe pastaj në kombëtaren e Brazilit. Ishte një kohë kur të dy këta mbrojtës ishin të fortë, të frikshëm dhe të admiruar nga të tjerët. Koha dhe milionat e skuadrave të mëdha i kanë ndarë nga njëri-tjetri, por katër vite më vonë do të bashkohen sërish. Tani nuk ka më dyshime.

Do të bëhen bashkë dhe do të plotësojnë njëri-tjetrin. Në këtë mënyrë do të japin gjithçka për të ndihmuar Juventusin.

PARABOLA E ÇUDITSHME- Në fakt, lëvizja e Juventusit për të transferuar Danilon ka lindur nga ankthi i drejtuesve për të krijuar patjetër plusvalenca në bilancin e tyre. Për këtë arsye, Zhoao Kanselo do të jetë nën urdhrat e Pep Guardiolës sezonin e ardhshëm.

alex.sandro.danilo.brasile.allenamento.2016.2017.750x450

Pep duket trajneri i duhur për të shfrytëzuar potencën sulmuese të portugezit. Në transferimin afro 60 milionë euro është përfshirë pikërisht Danilo, i cili prej kohësh ka qëndruar në stol te Siti. Agjenti i lojtarit ishte i pranishëm në “Wembli” kur Siti festoi fitoren e Superkupës së Anglisë dhe në videot e festimeve mungoi pikërisht Danilo.

Në fundin e ndeshjes u fol për transferimin e tij drejt Juventusit. Në arkat e bardhezinjve do të arkëtohen edhe 30 milionë euro. Paratiçi i ka garantuar një kontratë me pagë 4.5 milionë euro në vit. Në këtë mënyrë, bardhezinjtë do të përshëndeten me Kanselon, një meteor që kaloi shumë shpejt në qiellin e Juventusit.

Portat e “Continasës” do të hapen për “binjakun” e Aleks Sandros. Një mbrojtës i djathtë me karakteristika krejtësisht të ndryshme nga ato të portugezit. Është potent, me këmbë të gjata, por që i mungon kreativiteti i Kanselos. Në markim është shumë i fortë dhe duket më afër stilit të mbrojtësit që kërkon Sarri.

Trajneri i ri kërkon nga mbrojtësit e krahëve shumë ekuilibër dhe përqendrim maksimal. Problemi është se mbrojtësi që mahniti Europën te Santosi dhe Porto nuk e pati të njëjtin shkëlqim te Reali dhe Siti. Tani është më i motivuar se kurrë për të nisur një sfidë të re me fanellën bardhezi. Do të ndihmohet shumë nga miku i tij Aleks Sandro, por edhe nga e gjithë familja bardhezi.

JuventusFC

@juventusfc

👍👍📸


Presidenti Agim Ademi takoi presidentin Armand Duka, ja për çka u diskutua

0

 

Presidenti i FFK-së, Agim Ademi ka zhvilluar sot një vizitë pune në Tiranë, ku është takuar me presidentin e FSHF-së, njëherësh anëtarin e Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s, Armand Duka, para fillimit të kampionatit të ri dhe për të diskutuar për Komisionin Hat-Trick.

Me këtë rast presidenti Ademi konsultoi presidentin Duka për projektet e dërguara të të dyja federatave në programin e UEFA-s “Hat-Trick”, si dhe për mënyrën e bashkëpunimit të ndërsjellë për arsye të situatës së re të krijuar në futbollin kosovar ku shumë futbollistë dhe disa trajnerë nga Shqipëria janë të angazhuar në Kosovë.

      

Po ashtu u diskutua edhe për vazhdimin e licencimit të trajnerëve kosovarë me licencat UEFA të kategorive që nuk i ka ende Kosova, pasi siç dihet FFK i ka të lejuara për momentin vetëm licencën C dhe UEFA B.

Presidenti Ademi kërkoi më shumë se dy vende në vit për Pro-Licencë, që është kërkesë dhe nevojë për trajnerët kosovarë, sepse FFK nuk mund të organizojë Licencën Pro, të paktën edhe në 3 vitet e ardhshme, pasi duhet të pritet koha e paraparë për këtë nga UEFA.

      

Gjithsesi, UEFA deri më tash ka lejuar me procedurë të shpejtë kalimin e kategorive, ngase FFK ka ecur me rregulla strikte në çështjen e licencimit.

Në këtë drejtim Duka premtoi se do të lejojë edhe më tutje me kënaqësi licencimin e trajnerëve nga Kosova. Madje, ai, theksoi se do të mundohet që të krijojë edhe më shumë vende për Pro-Licencë për trajnerët kosovarë, gjithmonë në koordinim me UEFA-n.

 
 
 


Zyrtare: Dy futbollistë afrikanë e përforcojnë skuadrën e Ismet Munishit

0

 

FC Ballkani ka prezantuar dy përforcimet e radhës, të cilët vijnë nga kontinenti afrikan.

Effa Lazare Tristan Dylan dhe Marius Stephane Tatkeu Yimkoua janë dy përforcimet e fundit të klubit nga Suhareka, bën të ditur klubi, transmeton Insporti

      

Klubi ka njoftuar se të dy futbollistët, të cilët vijnë nga kontinenti i Afrikës – gjegjësisht Kameruni
kanë nënshkruar kontrata afatgjate me klubin.

Lajmi u konfirmua nga faqja zyrtare e klubit të Superligës në Facebook.

      

“FC Ballkani është duke u pasuruar dita ditës. Këtij momentumi është duke i kontribuar edhe internacionalizimi i klubit, pasi që kemi arritur marrëveshje 4 vjeçare me futbollistin e super talentuar nga Kameruni Effa Lazare Tristan Dylan.

Effa Lazare Tristan Dylan është 18 vjeçar, këmbëshpejtë, pozita e tij natyrale është sulmues anësor. Ka qenë pjesë e kombëtares së grupmoshave të reja të Kamerunit”, ka njoftuar klubi.

Ndërkaq, përforcimi tjetër, Marius Stephane Tatkeu Yimkoua është mesfushor.

“Marius Stephane Tatkeu Yimkoua është futbollist i cili ka firmosur me FC Ballkanin. Edhe ai sikurse Effa,vjen nga kontinenti i Afrikës, përkatësisht shteti i Kamerunit.
Marius luan në mesfushë dhe në Kamerun ka qenë pjesë e grupëmoshave të kombëtares nga vjen”, bën të ditur klubi nga Suhareka. /Insporti.com/